ivajlo petev

Босна и Петев взеха първата си победа в световните квалификации

Босна и Херцеговина със селекционер Ивайло Петев постигна първата си победата в евроквалификациите за Мондиал 2022. Селекцията на българския специалист надви с 2:0 като гост Казахстан. И двете попадения в мача бяха дало на Смаил Превляк.

Спечелените три точки са от изключително значение за Босна, който се изкачи до втората позиция в група D с 6 точки. Едноличен лидер остава Франция с актив от 12 пункта.

В 11-ата минута избраниците на Ивайло Петев пропуснаха първата добра голова възможност в срещата. Мирослав Стеванович засече центриране в наказателното поле, но вратарят Стас Покатилов се намеси блестящо и спаси.

В средата на първата част босненците поведоха с 1:0. В голмайстор се превърна Смаил Превкля. Нападателят на белгийския Ойпен вкара топката в мрежата с прецизен удар с глава.

През втората част Босна вдигна оборотите и притисна сериозно Казахстан. В 62-рата минута Гойко Цимирот пропусна да отбележи от чиста стрелкова позиция.

Две минути по-късно Един Джеко отправи много опасен удар от границата на наказателното поле. Отново на висота обаче беше Покатилов, който изби в ъглов удар.

В 66-ата минута логичното се случи и гостите удвоиха преднината си. Джеко изведе Превляк, който хладнокръвно насочи топката в долния ляв ъгъл на вратата.

Силните минути на Босна продължиха, но на два пъти Джеко не съумя да се разпише. В добавеното време на мача гол на Казахстан не беше признат заради извършено нарушение в атака.

Само след три дни селекцията на Ивайло Петев ще премери сили срещу Украйна в тежко гостуване, което може да окаже огромно влияние върху подреждането в групата.