Виляреал издържа в Лондон и отива на финал в Лига Европа (ВИДЕО)

Виляреал издържа в Лондон и отстрани Арсенал на полуфиналите в Лига Европа. “Жълтата подводница” изигра умно реванша, удържа 0:0 и след успеха с 2:1 в първия мач преди седмица си заслужи мястото на финала в Гданск на 26 май. Там Унай Емери и компания ще играят с Манчестър Юнайтед.

На “Емирейтс” Пиер-Емерик Обамеянг удари две греди, но играчите на Микел Артета не бяха достатъчно точни в нападение, за да вкарат така жадувания гол.

Така испанският клуб развали очакванията за два изцяло английски финала в евротурнирите този сезон. Във финала за Шампионската лига един срещу ще играят Челси и Манчестър Сити, а Виляреал ще спори с Манчестър Юнайтед в Лига Европа.

Лига Европа, 1/2-финал, ст. “Емирейтс”, Лондон, Начало: 22:00 часа

Арсенал – Виляреал 0:0 (1:2 общ резултат)
Голмайстори: няма
Жълти картони: Нкетия, Мари (А); Пино (В)

На загрявката преди мача Гранит Джака е получил контузия и това е причината Киърън Тиърни да започне като титуляр вместо него.

В първите 10 минути двата отбора действаха предпазливо. Гостите от Виляреал владеят повече топката, а Чукуензе пробва няколко пробива по десния фланг, но защитата на “топчиите” се справи. В 22-ата минута Томас Партей фаулира Дани Парехо малко пред границата на наказателното поле. Той се нагърби с изпълнението, стреля над стената, но и над вратата.

В 26-ата минута Арсенал създаде много чиста ситуация за гол. След центриране в наказателното поле Обамеянг пробва да я върне веднага към Смит-Роу. Топката обаче бе избита, но тя попадна право на крака на нападателя, който стреля от воле с външен фалц. Топката се удари в десния страничен стълб на вратаря Рули и излезе в аут.

В средата на полувреме един от най-силните футболисти на Виляреал – Саму Чукуезе получи тежка контузия, бе изнесен на носилка и трябваше да бъде заменен принудително.

В 39-ата минута Обамеянг тръгна смело по лявото крило. Той рязко смени посоката и влезе към наказателното поле и стреля с десния крак. Вратарят Рули изпусна топката в първия момент, но не се намери играч на “топчиите”, който да я вкара в мрежата на испанците.

В първата минута на второто полувреме Киърън Тиърни изведе чудесно Никола Пепе, който веднага стреля от воле, но не успя да уцели вратата. Малко след това “топчиите” изпуснаха нов шанс. След центриране в наказателното поле вратарят Рули не успя да са намеси добра. Топката попадна в краката на Смит-Роу, който пробва техничен удар, но топката излезе в аут.

В 52-ата минута Виляреал направи чудесна контраатака. Топката стигна до Жерар Морено, който овладя на дъгата на наказателното поле, финтира защитник на лондончани и стреля, но Бернд Лено улови топката.

Бакайо Сака центрира от свободен удар на границата на наказателното, почти до аутлинията в 72-ата минута. Защитникът Роб Холдинг се извиси над всички и стреля с глава, но ударът му излезе в аут. Минута по-късно Никола Пепе центрира с левия крак и отново Холсинг нанесе удар с глава, но топката отново излезе в аут.

В 79-ата минута Арсенал отново създаде отличен шанс за гол. След контраатака Пепе подаде към Ектор Белерин, който центрира отлично. Обамеянг стреля с глава, топката се удари в страничната греда след това и във вратаря и защитник на “жълтата подводница” изчисти от голлинията.

В 89-ата минута Пепе проби до аутлинията и подаде към Белерин, който стреля от движение, но Коклен блокира удара му.

До края Арсенал опита да хвърли всичко в атака, но защитата на “жълтата подводница” свърши своята работа по прекрасен начин.

Състави

Арсенал: 1. Бернд Лено, 16. Роб Холдинг, 22. Пабло Мари, 3 Киърън Тиърни (80′ – 12. Уилиан), 2. Ектор Белерин (90′ – 30. Еди Нкетия), 32. Смит Роу, 18. Томас Партей, 7. Букайо Сака, 19. Никола Пепе, 14. Пиер-Емерик Обамеянг (80′ – 9. Александър Лаказет), 11. Мартин Йодегоор (66′ – 35. Габриел Мартинели)
Резерви: 33. Матю Райън, 53. Артър Оконков, 6. Габриел, 17. Седрик, 21. Калъм Чеймбърс, 24. Рийс Нелсън, 25. Мохамед Елнени
Мениджър: Микел Артета

Виляреал: 13. Херонимо Рули, 24. Алфонсо Педраса (90′ – 18. Алберто Морено), 4. Пау Торес, 3. Раул Албиол, 2. Марио Гаспар – к, 14. Ману Тригерос, 19. Франсес Коклен, 5. Дани Парехо, 11. Саму Чукуезе (30′ – 30. Йереми Пино – 90′ – 23. Мой Гомес), 17. Пако Алкасер (72′ – 9. Карлос Бака), 7. Жерар Морено
Резерви: 1. Серхио Асенхо, 6. Фунес Мори, 12. Даниел Раба, Первис Еступинян, 20. Рубен Пеня, 21. Хуанме Коста, 32. Алекс Баена, 34. Фернандо Ниньо
Треньор: Унай Емери

Съдия: Славко Винчич (Словения)