20 години от чудото на Георги Василев с Унион

Българският наставник извежда третодивизионния тим до финал в турнира за Купата на Германия

Точно преди 20 години, на 6 фвруари 2001 г, Георги Василев изведе третодивизионния тогава Унион (Берлин) до финал за Купата на Германия.

Постижението остава без аналог за българските треньори. И до днес никой друг наш сънародник не е успявал да класира воден от него тим до финал за Купата в страна от Топ 5 в европейския футбол.

Унион успява да направи истински подвиг, елиминирайки Борусия Мьонхенгладбах на тежкия терен на “Старото лесничейство” след изпълнение на дузпи след равенство – 2:2, в редовното време.

Бившият нападател на ЦСКА Божо Джуркович дава аванс на столичния тим малко след изумителен рейд малко след средата на първото полувреме.

Гладбах прави пълен обрат чрез Ари ван Лент, който се разписва два пъти в рамките на шест минути през второто полувреме.

Десетина минути преди края обаче Щефан Менце е точен с глава след центриране от свободен удар и изправя на крака изпълнилите капацитета на стадиона над 18 хиляди зрители.

В последвалите две продължения до нов гол не се стига и всичко се решава в лотарията на дузпите.

В тях стражът на Унион Свен Бойкерт парира ударите от бялата точка на Ван Лент и Макс Еберл, като това се оказва достатъчно за историческия триумф с 4:2.

В състава на победителите личат имената на Емил Кременлиев и Христо Коилов, а Адалберт Зафиров остава на резервната скамейка.

Във финала, игран на 26 май пред 73 хиляди зрители на “Олимпиящадион” в Берлин, Унион отстъпва на Шалке 04 с 2:0.  Кременлиев и Коилов играят пълни 90 минути, а Зафиров отново остава сред резервите.